Już po raz drugi Ogólnopolskie Targi Papryki na terenie CDiPR

Od wielu lat zarówno Przytyk, jak i sąsiadujące gminy słyną z ,,paprykowego zagłębia’’. To właśnie tutaj rodzi się ponad 80% polskiej produkcji tego warzywa. Właśnie z tego to regionu producenci zapewniają każdego roku w przybliżeniu 40 000 ton papryki, z około 2 000 gospodarstw ,która znajduje odbiorców nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Jak mówi historia naszego regionu, uprawę papryki na terenie Gminy Przytyk zapoczątkował Pan Antoni Kwietniewski- niegdyś mieszkaniec Woli Wrzeszczowskiej. Dzięki zyskom, jakie niosła uprawa warzywa, szybko zyskało ono popularność wśród innych ,okolicznych gospodarzy.

Obecnie ,,Papryka Przytycka’’ stanowi jedno z podstawowych źródeł utrzymania tutejszych producentów warzyw spod osłon.

Dlatego dzięki czynnym staraniom LGD ,,Razem dla Radomki’’ oraz Gminy Przytyk – ,,Papryka Przytycka’’ 28 lipca 2011 roku znalazła swoje miejsce w kolektywie wyróżnionych produktów przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  M. Sawickiego – osiągnęła wpis na listę Produktów Tradycyjnych.

Gmina Przytyk ze względu na swoje ,,paprykowe zagłębie’’ od 1999 roku jest organizatorem Ogólnopolskich Targów Papryki, a już po raz drugi tak ważna uroczystość będzie mogła się odbyć na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego. Kolejny już raz będziemy mieli możliwość wraz z producentami podziękować za zebrane plony, jak również podzielić się doświadczeniami związanymi z uprawą papryki i warzyw spod osłon. Chcemy, aby Targi Papryki stały się nie tylko ważna inicjatywą na szczeblu lokalnym, ale również w ujęciu ogólnopolskim.

Ogólnopolskie Targi Papryki to nie tylko demonstracja swoich ,,paprykowych wystaw’’ poprzez okolicznych producentów, ale impreza, która skupia każdego roku artystów polskiej sceny muzycznej, oraz przedsiębiorców, którzy mogą zaprezentować charakter swojej działalności. Do tej pory możemy pochwalić się wystąpieniem takich gości jak:

 1. Zespół ,,Akcent’’,
 2. Kasia Kowalska,
 3. Zespół ,,Boys’’,
 4. Andrzej Piaseczny,
 5. Grażyna Wolszczak,
 6. Zespół ,,Playboys’’,
 7. Bożena Dykiel,
 8. Karol Okrasa,
 9. Kabaret ,,Paka’’,
 10. Kabaret ,,Paranienormalni’’
 11. Kabaret ,,Moralnego Niepokoju’’
 12. oraz wiele innych wspaniałych gwiazd polskiej estrady.

Nieodłącznym punktem w harmonogramie uroczystości jest również występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Przytyka, oraz konkurs na najbardziej ,,cieszące oko’’ stoisko z papryką naszych okolicznych producentów. Corocznie odbywa się również szereg ciekawych konkursów związanych z powiatem radomskim i gminą Przytyk, w których do wygrania są zawsze atrakcyjne nagrody, od drobnych upominków nawet po sprzęty rolnicze. Zawsze znajdzie się też coś dla smakoszy, którzy każdego roku mają okazje posmakować regionalnych potraw przyrządzanych przez znane z telewizji osoby.

Paprykowe Święto w Przytyku to świetna okazja do spędzenia wolnego czasu z rodziną, ale również czas, w którym można poznać lepiej region, w którym mieszkamy oraz czynnie uczestniczyć w rozwoju naszej Gminy.

Zmiana dotychczasowego miejsca, jakim był Stadion Sportowy w Przytyku na teren CDiPR jest gwarantem lepszego komfortu nie tylko dla wystawców, ze względu na większy obszar, ale również z racji utwardzonego placu oraz zadaszonego miejsca, pozwala czuć się wygodnie.

Również w tym roku, już 21 sierpnia z okazji XVII już Ogólnopolskich Targów Papryki czeka na Państwa mnóstwo atrakcji z różnego rodzaju dziedzin. Wkrótce na naszej stronie zostanie zamieszczony szczegółowy harmonogram całej imprezy.

Promujmy wspólnie ,,przytycką paprykę’’ i to produktywne miejsce, jakim jest CDiPR.

Share This Post On:

NASI PARTNERZY

Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Razem dla Radomki
Gmina Przytyk